Komputery

Jak wybrać kartę graficzną do komputera: wskazówki i polecane modele.

Która karta graficzna wybrać jest jednym z największych pytań, które pojawiają się przy zakupie nowego komputera lub próby aktualizacji tego, który już masz, aby przynieść go do daty. Jest to kosztowny i krytycznie ważny element dla wydajności komputera, więc trzeba mieć jasność co do kilku pojęć.
Nadszedł czas, aby zmienić komputery. Wiele osób jest dość jasne, który procesor oferuje średnią wydajność, ile pamięci RAM jest normalne i ile pamięci wewnętrznej potrzebują. A jeśli nie, to często wystarczy pójść gdzieś pomiędzy, aby dokonać rozsądnego zakupu.
Ale co z kartą graficzną? To bardziej osobista sprawa. Wybór karty graficznej o potrzebnej nam mocy zależy przede wszystkim od tego, jak będziemy ją wykorzystywać.
Czy gramy dużo, czy tylko kilka razy w miesiącu? Czy wymagamy najbardziej wybuchowej grafiki, czy możemy zadowolić się mniejszą? Czy używamy monitora Full HD, czy już dokonaliśmy przeskoku na 4K? Mamy odpowiedzi na te i inne pytania, ale najlepiej będzie, jeśli zrobimy krok po kroku.

Co to jest komputerowa karta graficzna?

Karta graficzna, czasami znana również jako jednostka graficzna lub GPU, jest komponentem w naszym komputerze, który generuje sygnał wideo odbierany przez nasz ekran. Innymi słowy, jest to element odpowiedzialny za tworzenie obrazów, które widzimy na monitorze.
Jego nazwa może być nieco myląca, ponieważ niektóre niedrogie komputery nie integrują GPU jako oddzielnej karty, ale w samym procesorze centralnym lub CPU. 
Zintegrowane układy GPU zazwyczaj zużywają bardzo mało energii. Ich główną wadą jest to, że oferują słabą wydajność podczas pracy z grafiką 3D, więc jeśli masz zamiar grać w gry, to zawsze jest wskazane, aby użyć komputera z prawdziwą kartą graficzną. 
Warto zauważyć, że wiele laptopów, zwłaszcza gamingowych, posiada dyskretny układ GPU, ale nie tak jak komputery stacjonarne. Ich procesory graficzne są albo zintegrowane z samą płytą główną, albo mają postać specjalnych, znacznie mniejszych kart. Ze względu na ilość miejsca i temperaturę, ich wydajność jest zwykle nieco niższa niż kart graficznych do komputerów stacjonarnych i nie można ich zastąpić w domu, ale mogą one zapewnić rewelacyjną wydajność w większości gier.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej.

Wybór odpowiedniej karty graficznej do nowego komputera zależy przede wszystkim od tego, do czego zamierzasz go używać. Możemy wskazać kilka czynników, które pomogą Ci określić model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Rozdzielczość gier.

Im wyższa rozdzielczość, tym więcej mocy graficznej będziesz potrzebował. Dzieje się tak, ponieważ liczba pikseli na ekranie wzrasta, a co za tym idzie karta graficzna musi się bardziej napracować, aby obsłużyć je z odpowiednią prędkością.
Z reguły, jeśli chcemy grać z prędkością 60 FPS (klatek na sekundę) możemy mówić o kartach przeznaczonych do gier Full HD oraz kartach do 4K. Nvidia GeForce GTX i AMD Radeon RX są zazwyczaj najbardziej odpowiednie do pracy z monitorami Full HD. 
Jeśli w poszukiwaniu maksymalnej jakości obrazu zdecydujemy się na ekrany 4K, zalecane jest zainstalowanie karty GeForce RTX najnowszej generacji, które są w tej chwili najmocniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy numer modelu i im bardziej pojemna pamięć RAM wbudowana w kartę, tym wyższa wydajność. I tak, GeForce GTX 1080 wypada lepiej niż GTX 1050, podczas gdy Radeon RX 560 działa wolniej niż 5700 XT.

Karty graficzne do gier indie i casual.

Gry tworzone przez małe niezależne studia, indie, lub te stworzone do szybkiej rozgrywki w dowolnym momencie, zostały zaprojektowane z myślą o graczach nie posiadających wyjątkowo wydajnych komputerów.
Dzięki temu komputer stacjonarny lub laptop z dedykowaną, ale skromną kartą graficzną jest w stanie uruchomić je doskonale w rozdzielczości Full HD lub nawet wyższej.

Dla gier MOBA i gier sportowych.

Gry typu massively multiplayer i gry sportowe, takie jak FIFA, często oferują rozbudowane opcje konfiguracji, które pozwalają na maksymalne dostosowanie wydajności. Ponadto, są one zaprojektowane tak, aby dotrzeć do jak największej liczby graczy, więc mają stosunkowo skromne wymagania. Dla przykładu, FIFA wymaga jedynie karty graficznej AMD Radeon HD 7850 lub Nvidia GeForce GTX 660.
Jednak uzyskanie dobrej wydajności i dobrego wyglądu w tych grach wymaga nieco więcej mięśni. Dlatego właśnie do tego typu tytułów potrzebne są nieco mocniejsze karty, takie jak GeForce 1600 i 1700, które mają już naprawdę wszechstronną wydajność.

Do gier akcji i strzelanek.

Najbardziej wybuchowa akcja wymaga największej dostępnej mocy. Wielkim haczykiem dla tego typu gier jest ich wciągająca zdolność, a żeby to zrobić, musisz umieścić na ekranie grafikę z poziomem realizmu dostępnym tylko z najbardziej zaawansowanymi kartami graficznymi. 
Technicznie rzecz biorąc, możemy cieszyć się grami w rozdzielczości Full HD, ale jeśli naprawdę chcemy cieszyć się zaawansowanymi efektami świetlnymi dzięki technologii ray-tracing i mieć komputer, który wytrzyma lata z praktycznie każdą grą, jaką sobie wymyślimy, powinniśmy zdecydować się na GeForce RTX firmy Nvidia.

Wybierz swoją kartę graficzną mądrze, a będziesz grać przez wiele lat.

Jak widać, bardzo łatwo jest określić, jakiej karty graficznej potrzebujemy na podstawie naszych ulubionych gier i monitora, którego będziemy używać.
Oczywiście, im mocniejszą kartę wybierzemy, tym dłużej będziemy mogli się nią cieszyć, aż do momentu, gdy będzie wymagała modernizacji. Z tego powodu zawsze lepiej jest mierzyć wysoko, niż nastawiać się na zakup do granic możliwości. 

Similar Posts