Technologia

Nowe funkcje Messengera

Facebook postanowił nieco odświeżyć Messengera i wprowadził kilka nowości. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.
W popularnym komunikatorze pojawiły się trzy nowe motywy, które widoczne są już teraz, bez konieczności aktualizacji aplikacji. Na liście dostępnych motywów zauważymy motyw: Ocean, The Fast Saga (nawiązanie do nowej serii „Szybkich i Wściekłych”) oraz Olivia Rodrigo SOUR. Drugą nowością jest niedostępny jeszcze dla wszystkich-pasek szybkiej odpowiedzi w multimediach. Oznacza to, że podczas przeglądania otrzymanego zdjęcia lub filmu, możemy od razu komentować multimedia poprzez dotknięcie nowego pola na dole ekranu. Zatem przytrzymywanie miniaturki zdjęcia i klikanie „odpowiedz”, przechodzi do lamusa.
Facebook Messenger otrzymał funkcję dźwiękowych emoji, którą znajdziemy pod ikoną głośnika w danym czacie określoną jako Soundmoji. Nową funkcję ogłoszono 17. Lipca w Światowy Dzień Emoji. Jest to z pewnością uatrakcyjnienie rozmów, być może nie dla wszystkich.
Kolejna zmiana niestety nie dotyczy naszego kraju. Pozwala skanować kody QR, poprzez które dokonywane są płatności w ramach Facebook Pay. Wystarczy pokazać np. kod innej osobie i w prosty sposób dokonać zapłaty. Nastąpiła integracja aplikacji z systemem płatności. Miejmy nadzieję, że ta atrakcyjna opcja ostatecznie będzie dostępna dla polskich użytkowników.

Na koniec ostatnia ważna zmiana. Facebook jak wiadomo lubi zbierać dane o swoich użytkownikach. Wiele razy spekulowano, dlaczego jeszcze nie ma wprowadzonego szyfrowania wiadomości głosowych i konwersacji wideo? Użytkownicy na całym świecie, jak zapewnił FB, za kilka tygodni otrzymają aktualizację szyfrującą połączenia głosowe end-to-end. Oznacza to, że nikt poza nadawcą i odbiorcą nie ma dostępu do przesłanej treści. Dla osoby trzeciej komunikat stanowi ciąg nieczytelnych znaków. Dostępna jest co prawda opcja szyfrowania konwersacji tekstowej, jednak sami musimy o tym zdecydować i przejść do tzw. tajnej konwersacji. Podobne rzecz będzie się miała z szyfrowaniem rozmów.
Nasuwa się myśl, czy nie byłoby prościej, by wszystkie wiadomości i rozmowy przechodziły automatycznie w tajną konwersację? Przecież nie każdy będzie pamiętał o włączeniu szyfrowania. Skoro Facebook dojrzał do zapewnienia prywatności (o ile możemy, o jako takiej mówić), to może dojrzeje i do tego.

Similar Posts