Pozostałe

Obiektywy Sigma – jak dokonać ich wyboru?

Obiektywy Sigma cieszą się ogromną popularnością. Nie zmienia to jednak faktu, że ich wybór jest wysoce problematyczny, tym bardziej dla osób, które doskonale znają się na wykonywanej pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka niuansów, które w dużym stopniu ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie.  

Jaką ogniskową powinniśmy wybrać?

Obiektywy Sigma powinny posiadać odpowiednią ogniskową, czyli kąt widzenia obiektywu. Jest to parametr niezmienny. Warto mieć świadomość tego, że kąt widzenia zależny jest od tego, z jaką wielkością matrycy mamy do czynienia. W zdecydowanej większości przypadków odnosimy się do matrycy małoobrazkowej o rozmiarach 36×24 mm. Jeśli mamy natomiast do czynienia z nieco mniejszymi matrycami, wówczas niezbędne jest przeliczenie ogniskowej. Mnożnik wynosi około 1,5, po jego zastosowaniu otrzymujemy ogniskową dla małego obrazka. 

Czym jest obiektyw szerokokątny i ultraszerokokątny?

Obiektywy Sigma szerokokątne charakteryzują się ogniskową od 24 do 35 mm. Dają one dla pełnej klatki kąt widzenia oscylujący w granicach 84-63 stopni. Są to obiektywy, które nie posiadają tak widocznej dystorsji, w konsekwencji obraz wygląda na znacznie naturalniejszy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że oddalają one obraz w porównaniu do tego, co widzimy naszymi oczyma. Wykorzystywane są w fotografii dokumentalnej i ulicznej. Jeśli chodzi o obiektywy Sigma ultraszerokokątne, to oferują one ogniskowe do 24 mm. Są to szkła, które wyróżniają się tym, iż znacząco zniekształcają obraz, w sposób szczególny ten, który jest widziany z bliska. Ich zastosowanie jest stosunkowo szerokie- m.in. w ciasnych wnętrzach, w architekturze, w krajobrazie, w fotografii kreatywnej. 

Jaka przysłona będzie najbardziej optymalna?

Wybierając obiektywy Sigma należy również zwrócić uwagę na przysłonę. Jest to maksymalny względny otwór, jaki oferowany jest przez obiektyw. Im mniejsza jest wartość tym lepiej dla użytkownika, bowiem oznacza to, że obiektyw jest w stanie przepuścić stosunkowo dużą ilość promieni słonecznych. W praktyce oznacza to, że jesteśmy w stanie fotografować pomimo słabego światła, zachowując przy tym krótki czas otwarcia migawki. Jasne obiektywy wyróżniają się również niewielką głębią ostrości. W sposób szczególny dotyczy to obiektywów portretowych i tych, które posiadają dłuższe ogniskowe. 

Similar Posts