Bez kategorii

Co należy zrobić i jakie warunki spełnić, aby rozpocząć kurs prawa jazdy?

Rozpoczęcie kursu prawa jazdy to ważna decyzja, która w dalszej perspektywie czasu będzie generować znaczną poprawę jakości życia. Możliwość poruszania się własnym samochodem daje nam wolność wyboru, pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak zanim zdecydujesz się na ten krok, warto dowiedzieć się, co należy zrobić i jakie warunki spełnić, aby rozpocząć kurs prawa jazdy.

Wymogi formalne

Rozpoczęcie kursu na prawo jazdy może rozpocząć się, gdy kandydat spełni kilka wymogów obowiązkowych. Jakie warunki musi spełniać kandydat, aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii B?

  • ukończony 18. rok życia (szkolenie można rozpocząć trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego),
  • otrzymanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów,
  • założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) podczas wizyty w Wydziale Komunikacji.

Po spełnieniu wszystkich trzech punktów możemy rozpocząć kurs nauki jazdy na kategorię B (samochody osobowe do 3,5 tony) oraz podejść do oficjalnego egzaminu.

W przypadku innych kategorii prawa jazdy, zaliczanych do kategorii “zawodowych” musimy ponadto spełnić kilka dodatkowych wymogów, do których zaliczamy między innymi:

  • wyższy wiek (np. 24 lata dla kat. A, 21 lat dla kat. C, 24 lata dla kat. D), wymóg dotyczy osób, które nie posiadają kwalifikacji wstępnej,
  • posiadanie prawa jazdy kategorii B,
  • zaświadczenie o odbyciu badań psychotechnicznych.

Badania lekarskie i Profil Kandydata na Kierowcę

Zanim zaczniesz uczęszczać na zajęcia w szkole nauki jazdy, konieczne jest stworzenie PPK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę). W tym celu konieczne jest jednak dostarczenie kilku dokumentów, w tym zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Każdy kandydat na kierowcę zmuszony jest do wizyty u lekarza orzecznika. Koszt badania to 200 zł, a sama wizyta lekarska skupia się na ocenie stanu zdrowia przyszłego kierowcy. Wiele szkół jazdy organizuje badania, zapraszając lekarza do ośrodka szkolenia. Wówczas nie musimy martwić się o dodatkowe formalności.

Po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego należy udać się do Wydziału Komunikacji, właściwego dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę, gdzie konieczne jest złożenie wniosku o wydanie indywidualnego numeru PKK. Do wniosku trzeba załączyć wspomniane wcześniej zaświadczenie od lekarza orzecznika oraz aktualną fotografię, spełniającą określone wymogi.

Wybór szkoły jazdy

Formalności mamy już załatwione, dlatego teraz powinniśmy udać się do szkoły nauki jazdy wraz z numerem PKK w ręku. Wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia jest trudny, ponieważ w każdym mieście, niezależnie czy jest to szkoła jazdy w Częstochowie, czy w jakimkolwiek innym mieście, funkcjonuje wiele szkół jazdy. Decydując się na konkretny ośrodek, warto zapoznać się z opiniami na jego temat. Ceny kursów zazwyczaj są zbliżone, jednak oferta poszczególnych szkół jazdy może się różnić. Dobrym pomysłem jest odbywanie praktycznej części szkolenia, wykorzystując samochód identyczny, jak ten, którym będziemy zdawać egzamin.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne

Kolejnym krokiem ku uzyskaniu prawa jazdy jest odbycie szkolenia. Długość pobierania nauk jest zależna od konkretnej kategorii prawa jazdy. Dla przykładu kurs na prawo jazdy kategorii B realizowany jest w następującym wymiarze godzin:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych (wykłady),
  • 30 godzin zajęć praktycznych (jazdy).

Ukończenie szkolenia umożliwia nam przystąpienie do oficjalnego egzaminu państwowego np. w Częstochowie.