Pozostałe

Samochód elektryczny a domowa instalacja fotowoltaiczna

Samochody elektryczne wciąż są stosunkowo mało popularne dla mieszkańców Polskich miast jak Kalisz czy Kielce jednak dość szybko ta sytuacja się zmienia w ostatnich latach. Podczas gdy w marcu 2019 roku po polskich drogach poruszało się nieco ponad 3000 samochodów z napędem elektrycznym, w tym roku jest ich już prawie 7 razy więcej a jednym z czynników, który się do tego przyczynił niewątpliwie jest coraz częściej stosowana w naszych domach fotowoltaika.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że aut elektrycznych z roku na rok na drogach będzie pojawiać się coraz więcej, choćby z tego względu, że ich cena będzie porównywalna do cen aut z napędem spalinowym. Śmiało można uznać, że samochody elektryczne są o wiele tańsze w eksploatacji, zwłaszcza jeśli ładuje się je we własnym domu lub garażu.

Panele fotowoltaiczne a auta elektryczne

Ogromną zaletą aut elektrycznych jest to, że to ich właściciele sami decydują o tym, jak wiele będzie kosztować ich energia elektryczna.

Ładując auto mogą oni korzystać z publicznych stacji ładowania samochodów bądź też ładować je we własnym domu co biorąc pod uwagę niskie koszty jest szczególnie zalecanym rozwiązaniem zwłaszcza wśród właścicieli domów z własną instalacją fotowoltaiczną.

Inwestując w panele słoneczne cenę ładowania samochodów w domu można zmniejszyć niemal do zera. Fotowoltaika w Polsce oparta jest głównie na modelu on-grid. Oznacza to, że nasz dom przez cały czas pozostaje podłączony do zewnętrznej sieci energetycznej, a fotowoltaika pozwala jedynie na zmianę bilansu energetycznego, ograniczając zużycie płatnego prądu pobieranego z sieci elektrycznej. Dzięki temu modelowi dom posiada dostęp do prądu nawet wtedy, kiedy nie świeci słońce, a panele słoneczne nie są w stanie wyprodukować energii.

Instalacja paneli słonecznych w domu pozwala zatem nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale także wykorzystać nadwyżki zgromadzonej energii do ładowania auta elektrycznego. W najbardziej optymistycznym scenariuszu koszt ładowania pojazdu można obniżyć nawet do zera!

Fotowoltaika a ładowanie samochodu elektrycznego

Jeśli chodzi o najprostszy sposób ładowania samochodu z napędem elektrycznym, to zdecydowanie jest to podłączenie go do zwykłego gniazdka elektrycznego. Nie jest on jednak zbyt polecany bowiem charakteryzuje się niską prędkością ładowania, co czyni go mało wygodnym. Aby przyspieszyć ładowanie samochodu przy pomocy paneli fotowoltaicznych, warto zainwestować w domową stację ładowania. Stację tę można zasilać przy pomocy nie tylko zewnętrznej sieci energetycznej, ale także instalacji fotowoltaicznej.

Panele słoneczne to inwestycja która się opłaca

Każda osoba, która chce zainwestować w panele słoneczne, musi liczyć się z tym, że instalacja fotowoltaiczna może kosztować całkiem sporo. Ten wydatek jednak można traktować jako inwestycję, która zwróci się w miarę upływu kolejnych lat zwłaszcza wśród właścicieli aut elektrycznych.

Osoby rozważające i montaż paneli słonecznych w celu ładowania swojego samochodu powinny pamiętać o tym, że dodatkowo mogą starać się o dotację, które pozwolą zmniejszyć im koszt inwestycji. Na szczęście w niektórych miastach firmy zajmujące się montażem paneli słonecznych takie jak np. fotowoltaika kalisz oferują nam nie tylko ich instalację na dachu, ale także wsparcie w pozyskiwaniu dofinansowań ze wszystkich możliwych źródeł.

Similar Posts