Komputery

Nowe oprogramowanie w MacBooku – czy należy je instalować?

Nie wszyscy użytkownicy laptopów MacBook regularnie aktualizują oprogramowanie. Oczywiście nie ma takiego obowiązku, chociaż Apple nieprzypadkowo cyklicznie udostępnia kolejne aktualizacje. Ich zadaniem jest poprawienie wydajności sprzętu, ale również wzbogacenie go o nowe funkcje. Z tego wynika, że po aktualizacji MacBook powinien pracować szybciej, choć z drugiej strony dodatkowe procesy wynikające z nowych możliwości stanowią dla niego obciążenie. Czy warto instalować nowe oprogramowanie w MacBooku?

Dlaczego warto aktualizować oprogramowanie Mac OS?

Teoretycznie, chociaż komputer od samego początku działał sprawnie na domyślnej wersji oprogramowania, to znaczy aktualnej w momencie jego zakupu, aktualizacja oprogramowania może się wydawać zbędna. Jednak kolejne wersje Mac OS mają z założenia poprawić pracę systemu, ale to niejedyny powód, dla którego aktualizowanie jest dobrym pomysłem. Być może jeszcze większą zaletą pobierania aktualizacji systemu jest regularne pojawianie się nowych funkcji. Wraz z aktualizacją systemu to samo dzieje się z aplikacjami, między innymi przeglądarką Safari.

Można to wytłumaczyć na przykładzie systemu Mac OS Monterrey, który ukazał się w październiku zeszłego roku. Zacznijmy od wspomnianej już przeglądarki Safari, która za sprawą tej aktualizacji zyskała nowy wygląd paska bocznego i menu, co zdaniem użytkowników przełożyło się na znacznie wygodniejsze porządkowanie kart. Zmiany spotkały też aplikację FaceTime. Ciekawe rozwiązanie stanowi funkcja SharePlay, która pozwala użytkownikom prowadzącym wideorozmowę oglądać jednocześnie ten sam film lub serial. Wielu właścicieli MacBooków doceniło nowość w postaci trybu skupienia. Jego uruchomienie powoduje, że można w dowolny sposób ograniczyć generowane przez poszczególne aplikację powiadomienia. Rozwiązanie może być stosowane w wybranych godzinach. Co ciekawe, tryb skupienia może zostać zsynchronizowany z innymi urządzeniami od Apple należącymi do tego samego użytkownika. A to jedynie kilka przykładów tego, jak bardzo przydatna bywa aktualizacja systemu.

W jaki sposób zaktualizować system Mac OS?

Przed dokonaniem aktualizacji oprogramowania, warto sprawdzić, czy najnowsza wersja jest kompatybilna z urządzeniem – po pewnym czasie starsze modele producenta po prostu przestają być przez niego wspierane, bo nie współpracują z nowym systemem. Dobrym pomysłem jest również wykonanie backupu systemu, czego można dokonać przy pomocy Time Machine. Aby uaktualnić system Mac OS, należy przejść do Preferencji systemowych, a tam wybrać opcję Uaktualnienia. Użytkownik ma do wyboru dwie możliwości:

  • Uaktualnienie – stanowił nową łatkę do używanej obecnie wersji systemu.
  • Konwertowanie – oznacza instalację najnowszej wersji Mac OS, na przykład wspomnianej Monterrey.

Aktualizacja oprogramowania nie pomogła? Sprawdź, Jak zwiększyć wydajność MacBooka

Właściciele starszych komputerów Często decydują się na aktualizację systemu z myślą o tym, by poprawić działanie swojego komputera. Jeśli nowe oprogramowanie nie pomaga, podobnie jak zwolnienie przestrzeni na dysku oraz wyłączenie zbędnych procesów, warto rozważyć wymianę pamięci RAM bądź dysku. MacForce to profesjonalny serwis MacBooków w Warszawie, który świadczy te przywracające komputerom dawny blask usługi. Więcej na temat korzyści wynikających z wymiany dysku w MacBooku można przeczytać pod adresem:

https://www.macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.

Similar Posts