Programowanie

Scratch – język programowania dla dzieci

Programowanie to niewątpliwie zawód przyszłości, a także cenna umiejętność, która rozwija kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów i przede wszystkim znajomość nowych technologii, które otaczają nas każdego dnia. Dlatego też warto zaszczepiać bakcyla programowania od najmłodszych lat. Powstał szereg kursów, zabaw i nawet języków programowania, które mają służyć najmłodszym w odkrywaniu tajników świata formuł i algorytmów. Jednym z nich jest Scratch.

Coś więcej niż tylko programowanie

Scratch to nie tylko język programowania, ale również społeczność, z którą można się dzielić swoją pracą, a także czerpać inspiracje i wiedzę. Korzystanie z tego języka rozwija więc nie tylko to o czym wcześniej wspomnieliśmy, ale również współpracę i jasne formułowanie swoich myśli tak, aby inni je zrozumieli.

Dla kogo?

Scratch przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży od 8 do 16 roku życia. Dostępna jest też wersja ScratchJr dla dzieci w wieku 5-7 lat. Scratch daje duże pole do popisu dla młodych adeptów sztuki programowania. Społeczność to okazja do zapytania innych w razie napotkania przeciwności, a także nawiązania znajomości, które mogą zaowocować później. Wytyczne dla społeczności Scratch to między innymi wzajemny szacunek i pomoc. Opiekunowie projektu dbają, by wymiana komentarzy przebiegała rzeczowo i w dobrej atmosferze.

Jak to działa?

Scratch to wizualny język programowania. Nie ma tu tajemnych formuł. Wszystko jest od razu widoczne na ekranie. Język ten umożliwia tworzenie gier, animacji, historii i programów. Jest bardzo intuicyjny i pozwala na natychmiastowe zaobserwowanie efektów pracy na ekranie komputera.

Bez dostępu do internetu

Aby korzystać ze Scratch, nie jest potrzebny ciągły dostęp do internetu. Wystarczy pobrać aplikację na urządzenie, by potem korzystać z możliwości języka i tworzyć projekty w podróży, na wakacjach lub zwyczajnie wszędzie tam, gdzie nie do końca można połączyć się z siecią.

Scratch jest jednym z najpopularniejszych języków programowania dla dzieci i pozwala na łatwy wstęp do świata poleceń, algorytmów i pisania własnych projektów. Uczy kreatywności i współpracy, a także otwarcia na świat. Jedną z najważniejszych zalet Scratcha jest zupełna darmowość. Osoby, którym podoba się ten język i chcą wesprzeć twórców zawsze mogą zasilić ich datkiem. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Similar Posts