Technologia

Zalety chmury publicznej

Zazwyczaj pojęcie “chmury publicznej” kojarzy się z usługami przechowywania plików takimi jak Dropbox czy Google Drive. Tak naprawdę jest to jednak o wiele szersze pojęcie, któremu powinni przyjrzeć się wszyscy, którzy muszą zbudować własną infrastrukturę informatyczną. W tych czasach nie trzeba już kupować fizycznych serwerów i martwić się o to, gdzie je umieścić. Chmura publiczna ma mnóstwo zalet, które rozwiązują niemalże wszystkie współczesne problemy.

Przede wszystkim dostawcy chmury publicznej prześcigają się w usługach, które udostępniają. Dla osób, które potrzebują jedynie małego serwera wirtualnego, stworzony został VPS, czyli Virtual Private Server. Można go utworzyć w dosłownie kilka sekund, wraz z zainstalowanym już systemem operacyjnym. Bardziej wymagające osoby mogą liczyć na zakup zasobów w modelu Infrastructure as a Service, który pozwala na utworzenie dowolnej liczby serwerów, które mogą być od siebie odizolowane zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie. Zwiększa to bezpieczeństwo oraz zmniejsza koszty operacyjne konieczne do samego zbudowania infrastruktury. Dla najbardziej wymagających przeznaczone są usługi, które skupiają się na dostarczeniu jednej, konkretnej technologii. Przykładem może być AWS Aurora, czyli wysoko dostępna usługa bazodanowa.

Ważnym aspektem usług w chmurze publicznej jest bezpieczeństwo danych oraz gwarancja ich dostępności. Niczym dziwnym nie jest już gwarantowane SLA na poziomie 99, 99% – czyli przez taki czas dostawca gwarantuje pełną dostępność swoich usług. Chmura publiczna jest bowiem projektowana zawsze jako w pełni redundantne środowisko, często replikowane pod spodem, w sposób transparentny dla klienta. Oprócz tego udostępniane są usługi backupu danych, zarówno zautomatyzowane, jak i na żądanie, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo naszych danych.

Wielopoziomowe zabezpieczenia, zarówno po stronie sieciowej, jak i w warstwie aplikacji gwarantują, że nasze dane nie tylko nie znikną, ale dostęp do nich będzie utrudniony dla wszystkich tych, którzy chcieliby je przejąć. Jeśli dołożymy do tego możliwości jakie daje Content Delivery Network, to oprócz bezpieczeństwa mamy szybkość oraz łatwy dostęp do udostępnianej treści z każdego miejsca na świecie.

Chmura publiczna ma mnóstwo zalet, nad którymi warto się pochylić nieco dłużej. Powstało wiele różnych porównań chmury z budową własnej infrastruktury, opartej na serwerach fizycznych. Chmura bije własne rozwiązania w niemalże wszystkich możliwych aspektach. Jest dużo bardziej elastyczna, bezpieczna i skalowalna. Warto się więc jej przyjrzeć i być może sama przekona do siebie wszystkich zainteresowanych.

Similar Posts